Yleisöehdotukset / Suggestions

Etnogaala (pääsivu)

Ehdokkaat 2017

Ohjelma ja liput 2017

Yleisöehdotukset / suggestions

Etnogaala (på Svenska)

Ethnogala (in English)

 

1. Vuoden artisti / Artist of the year

Anna Dantchev

Anna Kokkonen

Anne-Mari Kivimäki

Anne-Mari Kivimäki ja Lakkautettu kylä

Antti Paalanen

Antti Savilampi

Armas

BaranBand

Désirée Saarela-Portin

Eero Grundström

Elssa Antikainen

Emmi Kuittinen

Enkel

Esko Järvelä

FairTrad.

Floating Sofa Quartet

Freija

Frigg

Heikki Laitinen

Helsinki-Cotonou Ensemble

Histan veisaajat

Hyväluoma Group

Hässäkkä

Ilona Korhonen

Ismaila Sané

Jaakko Laitinen & Väärä raha

Johanna Juhola

Juurakko

Kardemimmit

Kari Pulakka

Karuna

Kiharakolmio

Kimmo Pohjonen

Kosto

Kristiina Ilmonen

Kukka Lehto

Maija Karhinen-Ilo

Maija Kauhanen

Maria Kalaniemi

Markku Lepistö

Marko Siekkinen & Toivoniemen reservaatti

Mimmit

MäSä duo

Noria

Okra Playground

Orkestra Suora Lähetys

Pauanne

Peali Juva

Pekko Käppi

Pekko Käppi & K:H:H:L

Pentti Rasinkangas

Pirulainen

Puhti

Reetta-Kaisa Iles

Rälläkkä

Sattuma

Shaine Ite

Siba Folk Big Band

Spelarit Vantaa

Suistamon sähkö

Suunta

Sväng

Tanssiteatteri Hämy

Tanssiteatteri Tsuumi

Tanssiteos "Miesten vuoro"

Teija Niku

Tero Hyväluoma Group

Tero Pajunen

Timo Alakotila

Timo Rautiainen

Trio Toffa

Tsuumi Sound System

Turku Folks! -orkesteri

Tuuletar

Tötterssön

Ulla Pirttijärvi

Äijäkanteleet

 

2. Vuoden ilmiö / Phenomenon of the year

#kaikkilaulaa

#tuunaamunperinne

II Kansanmusiikintutkijoiden symposium

Antti Savilampi

Binita Lamichhane

Digelius Music ja henkilöt Emu Lehtinen ja Phillip page

Emilia Lajunen bike tour

Emmi Kuittisen ja Ikuisen ikävän orkesterin esitys Kuolinriitti

Emmi Kujanpää

Etno-Espa

Etnogaala

Etnosoi!-festivaali

Europeade2017, Turku

Europeaden humpan maailmanennätys

Folk Extreme ry

Folk goes Pride!

Folkjam

Folk-Suomi

From Kalevala to Kaustinen – kansanmusiikkia Lontoon Proms-festivaalilla

Haitari

HÄMYfestarit

Hässäkkä goes Ultra bra

Iholla-klubi

Iniö-Folk

Itä vs. länsi

KAKE by Tanssiteatteri Tsuumi

Kalevauva

Kansallispukujen tuuletuspiknik

Kansallispukujen tuuletus Akaa

Kansanmusiikkipäivä

Kansanmusiikin päivä Joensuussa

Karjalainen kabaree

Kaustisen festivaalin avajaiskulkue

Kaustisen kansanmusiikkijuhlat

Kaustisen kansanmusiikkijuhlien häät

Koko suomi tanssii

Lakkautettu kylä -tuotanto

Lasten jouhikkoprojekti

Maija Kauhanen

Ma'ilmanlopun maanitus/A-M Kivimäki

Maailmantango-festivaali

Meidän Festivaali

Mies Tanssipidot

Näppärit

Okra Playground

Orivesi All Stars

Oulun kansantanssin ja -musiikin buumi

Palokan kantelemuseo

Pauanne

Paula Vesala, Aili Järvelä ja Jutta Rahmel yhteistyö Meidän Festivalilla

Pauliina Syrjälän projekti Pohjolan Pauhu

Pekko Käpin esiintyminen Tuska-festivaaleilla

Pelimanni 8bit

Runolaulupäivätapahtuma

Suistamon Sähkö - yhtye

Suomalainen purpuri -kirja

Tero Pajunen

Timo Alakotila

Turun ja Kaustisen talkoot

Tuuletar

Tötterssön

Uulu

Von & Af

VPS verkkoon!

World Music School Helsinki

Yhden Penkin Pojat

  

3. Vuoden tulokas / Newcomer of the year

Afrotysonia

Aili Järvelä

Aléa

Anna Kokkonen

Anna Murtola

Antti Korhola Potkasee Oven Sisään

Antti & Isotalo

Arvid Lunden

BaranBand

Binita Lamichhane

Eero Grundström: Karjalainen huuliharppu

Elssa Antikainen

Enkel

Europeade 2017

Floating Sofa quartet

Gájanas

Hanna Poikela

Helsinki-Cotonou Ensemble

Hilu Toivonen-Alastalo, International Europeade Committeen jäsen vicepresident

Hässäkkä

Ilo Ensemble

Ilo(iset) tytöt

Itä vs. länsi

Jesse Kaikuranta ja Tallari

JP Piirainen

Jutta Rahmel

Juuni & Olkimaa

Kalevauva.fi

Keravan kansanmusiikkikonsertit

Kirsi Ojala

Maija Kauhanen

Maiju Laurila

Mammantytöt

Marko Siekkinen & Toivoniemen reservaatti

MäSä-duo

Noria

Okra Playground

Olli Sippola

Onni Rajaniemi

Orkestra Suora Lähetys

Pauanne

Pekko Käppi ja KHL

Perpetuum Lokomobile

Polka Monsters

Riina Hosio

Ritva Nero

Sabrina ja Saarten tyttäret

Salvia

Samoaja

Sanni Virta

Set Häkkinen ja Tapio Miettinen = Luonnos duo

Suistamon Sähkö - yhtye

The Aeon

The Mystic Revelation of Teppo Repo

Tuuletar

Ural Pop

Valma ja varsinaiset

VILDÁ

WAO

 

4. Vuoden kansanmusiikkitekijä / Folk Music Songwriter of the Year

Amanda Kauranne

Anna Kokkonen

Anna Näkkäläjärvi-Länsman

Anne-Mari Kivimäki

Antti Järvelä

Antti Paalanen

Arto Järvelä

Eero Grundström

Emmi Kuittinen

Emmi Kujanpää

Esko Järvelä

Haaga Folk Machine

Hannu Kella

Hilu Toivonen-Alastalo

Ilona Korhonen

Juha Kujanpää

Julia Vornanen (Juuni & Olkimaa)

Leija Lautamaja

Maari Kallberg, tuottaja

Maija Karhinen-Ilo

Maija Kauhanen

Mammu Koskelo

Mamo

Maria Kalaniemi

Marjaana Puurtinen

Marko Siekkinen

Mauno Järvelä

Minni Ilmonen

Nikolai Blad

Noel Saizonou

Onni Rajaniemi

Pauliina Syrjälä

Pekko Käppi

Petri Prauda

Suistamon sähkö

Teija Niku

Tero Hyväluoma

Timo Alakotila

Tuuletar

Ulla Pirttijärvi

Ville Ojanen

Vilma Timonen

Äijäkanteleet